Skip to content

Violin Winners 2022

EMA 2022

Professional 

Gold Prize

Maho Nakanishi (Japan)

Silver Prize

Peiyuan Chen (China)

Izabela Gryczka (Poland)

Bronze Prize

Not Awarded

Special Prize

Wenyin Deng (China)

Ismael Huertas Gómez (Spain)

Honour Prize

Grigoraș Cătălin-Alexandru (Romania)

Eunkyung Choi (South Korea)

Master A

Gold Prize

Not Awarded

Silver Prize

Wu Ruiyao (China)

Bronze Prize

Emilia Stańczyk (Poland)

Endi Chen (China)

Special Prize

Arielle Pollatschek (Israel)

Master B

Gold Prize

Nao Mizukoshi (Japan)

Silver Prize

Not Awarded

Bronze Prize

Not Awarded

Special Prize

Not Awarded

Honour Prize

Yunxi Peng (China)

Advanced A

Gold Prize

Dominika Kuzio (Poland)

Silver Prize

Małgorzata Elżbieta Piekarska (Poland)

Ng Chung Hon (Hong Kong)

Bronze Prize

Monika Szalkowska (Poland)

Carmela D’Eri (Italy)

Special Prize

Miranda Konstancja Szczepanska (Poland)

Honour Prize

Xinlei Chen (China)

Advance B

Gold Prize

Kacper Solarz (Poland)

Silver Prize

Daniel Dmowski (Poland)

Bronze Prize

Uxue Medrano López (Spain)

Special Prize

Julia Jones (United States)

Honour Prize

Pârvu Georgică (Romania)

Junior A

Gold Prize

Martyna Skuza (Poland)

Silver Prize

Kamila Kociołek (Poland)

Victoria Tan (United States)

Karolina Kuskowska (Poland)

Bronze Prize

Atanas Evgeniev Georgiev (Bulgaria)

Mia Oehm (United States)

Special Prize

Sultan Negoiță Robert-Iulian (Romania)

Honour Prize

Junior B

Gold Prize

Alicia Li (United States)

Allison Kim (United States)

Davide Cretarola (Italy)

Dora Wang Mei Yun (Hong Kong)

Oriana Wojciechowska (Poland)

Silver Prize

Butaru Sofia (Romania)

Michael Oliveira (United States)

Vesna Zupančič (Slovenia)

Xiaolin Guo (China)

Bronze Prize

Atena Buranicz (Poland)

Lex Gu (United States)

Mark Lev Krajna (Slovenia)

Alexandra Derkaloustian (Lebanon)

Special Prize

Eric Tao (United States)

Fabio (Albania)

Lucas Wang (United States)

Honour Prize

Brianna Lee (United States)

Caroline Y Huang (United States)

Cindy Long (United States)

Eric Niu (China)

Kristof Pesek (Hungary)

Preston Xie(United States)

Sophia Wang (United States)

Junior C

Gold Prize

Eunbie Ko (South Korea)

Jina Park (South Korea)

Leander Hennes Resch (Germany)

Michalina Reksa (Poland)

Yi-Chin Hung (Taiwan)

Silver Prize

Adam Trzebiatowski (Poland)

Ellie Malonzo (Australia)

Theodore Julius C. Tan (Philipines)

Bronze Prize

Adrian Li (United States)

Evan Lu (United States)

Julia Solarz (Poland)

Martina Moliner (Spain)

Matthew Lin (United States)

Special Prize

Brandon Gao (United States)

Caitlin Wang (United States)

Honour Prize

Daniela Mbas (Poland)

Guo Ru (China)

Justin Tianyi Li (Canada)

Kaloyan Georgiev Dimitrov (Bulgaria)

Minsoo Chae (South Korea)

Pey Onveerakul (Thailand)

Young A

Gold Prize

Maxwell Brown (United States)

Silver Prize

Lena Maciag (Poland)

Lin Donko (Slovenia)

Yifei Faye Lei (United States)

Bronze Prize

Erika Juha-Matti Ylitalo (Bulgaria)

Caleb Chang (United States)

Marina Nikova (Bulgaria)

Zarema Sitshayeva (Ukraine)

Special Prize

Ng Cheuk Hang (Hong Kong)

Grace Li (United States)

Myla Larmond (United States)

Wong Yee Chin (Malaysia)

Honour Prize

Emilie Tam (Canada)

Mila Bulatovic (Macedonia)

Robert Haxhiu (Kosovo)

Siu Shui Yee (Hong Kong)

Zhu Shuyi (China)

Young B

Gold Prize

Sakura Komatsu (Japan)

Sherry Tse (China)

Silver Prize

Florence Lau (United States)

Maya Pizzoferrato (United States)

Ryan Zhang (New Zealand)

Tamir Konoplianikov (Israel)

Bronze Prize

Laurens Jesper Resch (Germany)

Natalie Wang Wanxuan (Hong Kong)

Special Prize

Alice Sun (United States)

Hannah Yu (United States)

Honour Prize

Austin Lau (Hong Kong)

Elena Blagovestova Kalinova (Bulgaria)

Iris Xhaferi (Albania)

Tsang Lok Sze (HongKong)

Yuheng Liu (China)

Prodigy

Gold Prize

Gabriel Maciag (Poland)

Silver Prize

Yunta Kikuchi (Japan)

Bronze Prize

Kimber Wu (United States)

Siyu Vivian Pei (United States)

Swansea Siu (United States)

Valerie Bai (Hong Kong)

Miles Farrell Marsollek (Germany)

Special Prize

Not Awarded

Honour Prize

Isabella Wang Wanyin (Hong Kong)

River Brown (United States)

Alan Lu (United States)

Little Stars

Gold Prize

Not Awarded

Silver Prize

Not Awarded

Bronze Prize

Alexander TS Lam (Hong Kong)

Special Prize

Hadassah Ng (Australia)